Ev-Eşya Sigortası

1. Teklif toplama süreci için bir strateji belirleyin, bu sizin doğru tercih yapmanızı kolaylaştıracaktır.
a.Teklif alınması gereken sigorta şirketlerini tespit edin, özellikle büyük ve güçlü şirketlerin poliçe özelliklerini görmeniz değerlendirme yaparken size oldukça yardımcı olacaktır.
b. Sigorta konusunda en önemli konu deneyimdir. Site/Apartman Ortak Alan Sigortası gibi özellikli bir poliçede çok daha önemlidir. O yüzden teklif istemeden önce sigorta konusuna ilişkin deneyim kriterleri belirleyin (Mesleki süre – Referans İsteme – Konusundaki İş Hacmi vs.)
c. Teklifleri yetki belgesi ile isteyin. Bu sizi sigorta şirketi nezdinde planlı ve tutarlı gösterecek, acentenin pazarlık gücünü artıracak, sizi de teklif kalabalığından kurtaracaktır.
2. Teklif verecek şirketlerin binanızda yaptığı tespit sonuçlarına ilişkin bir rapor isteyerek, risklerinizi bilerek size teklif vermiş olduklarından emin olun.
3. Teklifleri Ön Sayfalarından Karşılaştırmayın. Sigorta şirketlerinin teminatlarındaki uygulamalar birbirinden farklı olabilir. O yüzden sadece teminat bedellerine bakarak bir karşılaştırma yapmak yanıltıcı olacaktır.
Teminatlar, içerikleri ile birlikte karşılaştırılmalıdır…
4. Sigorta şirketinin büyüklüğü ve deneyimi;
Hasar ödeme kapasitesin verdiği güven, şirket ismini koruma isteği ile taleplerinizin sonuçlandırılma hızı, uygulamalardaki tutarlılık gibi avantajlar sağlayacaktır. Teminatlarda ve fiyatlarda izah edilemeyecek farklar olmadığı sürece, tercihinizi yaparken tüm avantajları beraber değerlendirin.
5. Tercih edeceğiniz şirketin rücu uygulamalarını öğrenin. Ortak alanlarınızda meydana gelen bir hasarın, hasardan sorumlu olması sebebiyle herhangi bir Site/Apartman sakinine rücu edilmesi, ileride içinden çıkılamaz sonuçlar doğuracaktır. Özen gösterdiğiniz bu önemli detay ile tüm Site/Apartman sakinlerini güvence altına almış olursunuz.